Uszczelnienia dławnicowe
To chyba jeden z najstarszych, najpopularniejszych i najskuteczniejszych wyrobów stosowanych zarówno w pneumatyce, jak i hydraulice. Instalowane są w miejscu łączenia różnych elementów, tak by zagwarantować nieprzenikalność połączenia. Uszczelnienia dławnicowe wyróżnia niski koszt produkcji, bardzo prosta budowa, łatwość montażu oraz demontażu, a także stosunkowo nieduże ryzyko awarii. Stopniowe zużycie charakteryzuje się przeciekami, które wskazują na konieczność wymiany szczeliwa.
Wykonanie
Każdego dnia narażone są na najcięższe warunki pracy. Muszą sprostać ciągłym zmianom na powierzchni tłoczyska. Wszelkie wycieki mogą powodować różnego rodzaju szkody, np. awarie maszyn, do których zostały użyte. Dlatego właśnie tego rodzaju tworzywa wykonane zostały z różnych elastycznych materiałów, które wyróżnia wysoka jakość wykonania – trwałość oraz solidność. Warto dodać, że do produkcji uszczelnienia dławnicowego nie używa się szkodliwych na zdrowia oraz środowiska substancji.
Uszczelnienie dławnicowe – zastosowanie
W większości przypadków to właśnie użytkownicy mogą samodzielnie dobrać odpowiedni materiał. Z reguły używa się ich, by oddzielić przestrzenie, w których znajdują się dwa czynniki o różnych właściwościach fizycznych tudzież chemicznych. Co za tym idzie, bardzo często zależy to od temperatury oraz ciśnienia, a także rodzaju czynnika roboczego. Świetnie sprawdzają się do zastosowań ogólnych, tak by zapewnić nieprzepuszczalność powietrza, wody, pary, olejów czy innych substancji i nie tylko.
Zalety uszczelnień dławnicowych
Wraz z rozwojem technicznym i zastosowaniem coraz to nowszych i lepszych rozwiązań znacznie zwiększyła się trwałość tego rodzaju wyrobów. Do ich wytwarzania używane są wysokiej jakości, wysokosprawne materiały. Z reguły powstają one na bazie PTFE, grafitu elastycznego bądź aramidu. Ich solidność oraz odporność na czynniki zewnętrzne sprawia, że uszczelnienia dławnicowe przyrównywane są do ich mechanicznych odpowiedników. Niemniej jednak to właśnie te przez wielu określane są jako bardziej ekonomiczna alternatywa.