Frezowanie CNC

Zazwyczaj, kiedy słyszymy o pracach z wykorzystaniem maszyn ze sterowaniem numerycznym, mamy na myśli blachy stalowe, aluminiowe czy miedziane. Jednak przy wykorzystaniu odpowiednich mechanizmów możliwa jest także obróbka tworzyw sztucznych. Nasza firma z Kruszwicy proponuje między innymi wytłaczanie tworzyw sztucznych, przy wykorzystaniu nowoczesnego plotera frezującego.

Dzięki nowoczesnej technologii oraz niezawodnych materiałów od renomowanych producentów możemy zagwarantować uzyskanie detali o najwyższej jakości, odpowiedniej precyzji, jak również wysokiej powtarzalności kolejnych elementów.

Frezowanie CNC, wykonywane jest w naszej firmie za pomocą trójosiowego, bramowego plotera przemysłowego o powierzchni roboczej 2000x3000x300 mm (XYZ). Dzięki temu obróbka skrawaniem jest szybka, a intuicyjny panel sterowania zapewnia pełną zgodność z projektem klienta oraz powtarzalność.

Aby skorzystać z tego typu usług wystarczy zgłosić się do nas i przesłać rysunki techniczne niezbędnych detali, a także ewentualne dodatkowe preferencje klienta.

Jakie materiały są obrabiane

Mamy w tej kwestii bardzo dużą dowolność. Frezowanie CNC można zastosować przy metalach (zwracamy uwagę zwłaszcza na aluminium, stal, mosiądz czy miedź), oraz przy tworzywach sztucznych takich jak plastik, płyty, a nawet cegły. Bardzo często obróbce poddaje się drewno i materiały drewnopochodne – w efekcie powstają na przykład bardzo atrakcyjnie wizualnie dekoracje.

Zalety frezowania

Najistotniejsza z punktu widzenia producentów i właścicieli zakładów wytwórczych zaleta frezowanie CNC to wysoka powtarzalność wzorów. Proces w całości obsługują maszyny: komputery obliczają właściwy sposób przeprowadzenia prac, i za każdym razem cięcia wykonują w ten sam sposób. Pozwala to osiągnąć serie produktów, które niczym się od siebie nie różnią – a to pozwala na ich swobodne, dalsze wykorzystanie w procesie produkcyjnym.

Wiąże się z tym dodatkowa zaleta. Frezarki CNC pozwalają znacząco ograniczyć straty materiałów. W jaki sposób? Ponieważ jeśli wszystkie wykonywane elementy są identyczne, to nie znajdujemy się w sytuacji, w której cześć serii trzeba wyrzucić, bo jej parametry odbiegają od ideału. Wysoka powtarzalność oznacza tutaj także wysoką oszczędność.

Jeśli mówimy o oszczędnościach, to nie można nie wspomnieć o jakości samego wykroju, a konkretnej – jego krawędzi. Ponieważ ta metoda obróbki pozostawia równe krawędzie, nie ma konieczności stosowania żadnej dalszej obróbki wygładzającej. Przekłada się to bezpośrednio na ograniczenie kosztów.

Równie istotna jest także precyzja, jaką oferuje opisywana metoda – i to nawet wtedy, gdy pracujemy nad małymi detalami! Kształt wycinanych linii jest dokładnie taki, jak w przygotowanym projekcie, a odchylenia nie są większe, niż 0,01 mm – a więc nawet niedostrzegalne dla ludzkiego oka.

Wymagania

Jeśli frezarka jest odpowiednio zaprogramowana, jest w stanie pracować nawet na najmniejszych detalach i w materiale o prawie dowolnej grubości. Konieczne jest jednak właściwe ustawienie parametrów programów, które ją obsługują – ale w tej kwestii mamy ogromne doświadczenie!