Cięcie laserem

Jest to nowoczesna metoda obróbki blach i profili, która bardzo często porównywalna jest do klasycznej obróbki mechanicznej. Swoje zastosowanie znajduje w wielu różnych gałęziach przemysłu. Cięcie laserem polega na tak zwanym “pokonywaniu spójności materiału”, czyli termicznym dzieleniu materiału. Dzieje się to poprzez wprowadzanie energii pod postacią wysokoenergetycznego strumienia tnącego.

Proces
Gorący promień w osłonie gazu technicznego o dużej czystości penetruje i topi poddawany obróbce surowiec. Oczywiście optymalny rezultat zapewniają odpowiednie parametry strumienia gazów. To one wpływają na prędkość posuwu wiązki laserowej, a co za tym idzie – mają ogromny wpływ na proces cięcia. Wyróżnia się trzy metody cięcia laserem: metodę spalania, stapiania oraz sublimacji.

Urządzenia
Nowoczesne maszyny są przede wszystkim bardzo odporne na drgania. Znakomita dbałość o szczegóły i dokładność sprawia, że metoda nie wymaga obróbki końcowej – promień chroni materiał przed strzępieniem się. Wszystkie maszyny używane w Krusz-Tech to innowacyjne urządzenia, dzięki którym możemy zapewnić naszym Klientom świetną powtarzalność.

Zalety
Cięcie laserem niesie za sobą szereg korzyści. Jak już wspominaliśmy, dzięki użyciu nowoczesnych urządzeń uzyskujemy wysoką dokładność prowadzenia strumienia tnącego. Materiały poddane obróbce są gładkie i mają krystalicznie czystą powierzchnię. Dlatego właśnie metodę tą stosuje się zarówno podczas pracy z prostymi elementami, jak i skomplikowanymi detalami oraz praktycznie dowolnymi kształtami.

Wszechstronność
Można spokojnie powiedzieć, że żadna inna technologia nie umożliwia pracy z tak wieloma, różnymi materiałami organicznymi i nieorganicznymi. Jest to rodzaj obróbki, który znakomicie sprawdza się zarówno do pracy z materiałami metalowymi, jak i niemetalami. Cięcie laserem używane jest do stali niestopowych i wysokostopowych, a także aluminium, ceramiki, drewna, tworzyw sztucznych i tytanu. W przemyśle używa się również do spawania, drążenia otworów, znakowania czy obróbki powierzchniowej.